logo_laautor

Autor

Autor v práci.
B. H. Liddell Hart

Dedicated Excellence ve vydavatelství.

Sir Basil Liddell Hart, (narozen 31. října 1895, Paříž – zemřel 29. ledna 1970, Marlow, Buckinghamshire, Eng.), britský vojenský historik a stratég známý svou obhajobou mechanizovaného válčení.

Dějiny

Více než jen Knihy.

Když v roce 1914 vypukla první světová válka, Liddell Hart opustil studia na Cambridgeské univerzitě a stal se důstojníkem britské armády. V roce 1920 napsal armádní oficiální příručku pro výcvik pěchoty, která obsahovala jeho systém „bojového cvičení“ vyvinutý v roce 1917 a jeho takzvanou metodu útoku „rozšiřující se příval“, která vyrostla z taktiky infiltrace zavedené v letech 1917–18. Liddell Hart se stal časným zastáncem vzdušné síly a mechanizovaného tankového válčení. Definoval strategii jako „umění distribuovat vojenské prostředky k naplnění cílů politiky“ a upřednostňoval „nepřímý přístup“, jehož cílem bylo rozmístit nepřítele a omezit jeho prostředky odporu. Vycházel ze svých válečných zkušeností a kladl důraz na prvky mobility a překvapení.

Liddell Hart, invalida v roce 1924, odešel jako kapitán v roce 1927. V letech 1925–35 byl vojenským zpravodajem Daily Telegraph a v letech 1935–39 vojenským poradcem The Times. V letech 1937–38 sloužil jako osobní poradce Leslie Hore-Belisha, státního tajemníka pro válku, a viděl realizaci mnoha jeho prosazovaných reforem. Jeho snahám o mechanizaci armády tankovými a protiletadlovým vojskem většina profesionálních důstojníků odolala.

Spisy Liddella Harta měly větší vliv v Německu než ve Francii nebo Anglii. Jeho teorie „expandujícího proudu“ spolu s doktrínami generála JFC Fullera o používání tanků byla přijata německými průkopníky obrněné války a stala se základem pro válku bleskové války, jejímž prostřednictvím německé armády ovládly evropský kontinent v letech 1939–41. Po dobu války psal Liddell Hart pro Daily Mail. Pochyboval o jaderném odstrašení, během poválečných let zdůrazňoval konvenční obranné síly a také se stavěl proti konceptu totální války. V roce 1966 byl pasován na rytíře královnou Alžbětou II.

Liddell Hart byl autorem řady vojenských biografií, několika prací o vojenské strategii a historie druhé světové války.